Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури закрила дисциплінарне провадження у справі адвоката, якого КДКА притягла до відповідальності за непідвищення професійного рівня, але згодом виконав обовʼязок і надав відповідні сертифікати.
Відповідне рішення за скаргою Вищої школи адвокатури на рішення КДКА Полтавської області про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності ухвалила ВКДКА на засіданні 21 лютого.
Усього на два засідання ВКДКА (21-22 лютого) було винесено 74 скарги ВША стосовно адвокатів, які кілька років поспіль не виконували обовʼязку з підвищення свого професійного рівня (п.4 ч.1 ст. 21 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Нагадаємо, підтримання високого професійного рівня адвокатів є одним із завдань адвокатського самоврядування (ст. 44 Закону).
Організацію та реалізацію цього процесу здійснює Вища школа адвокатури за сприяння рад адвокатів регіонів та сторонніми операторами підвищення професійного рівня адвокатів, що акредитовані згідно з Порядком, затвердженим рішенням РАУ від 03.07.2021 №63 (у редакції рішення від 13.12.2024 №90).
За загальним правилом усі адвокати зобов’язані підвищувати свій професійний рівень на рівні 15 залікових (академічних) годин на рік (до 2025 року було 10), з яких адвокат за рік має отримати не менше ніж 2 залікові години за навчання з питань Правил адвокатської етики. Звітним роком є календарний рік, з 01 січня по 31 грудня кожного року. Адвокатам, які виконали вимоги, ВША видає електронний сертифікат про підвищення професійного рівня з унесенням НААУ такої інформації до Єдиного реєстру адвокатів України.
У разі невиконання адвокатом обов’язку з підвищення професійного рівня ВША має право ініціювати притягнення такого адвоката до дисциплінарної відповідальності. Водночас, таким адвокатам, які не виконали вимоги Порядку за попередні роки, надається можливість отримати сертифікати за ці роки за умови успішного проходження спеціальних тестувань у ВША за кожен рік невиконання.
Порядок застосування окремих норм Порядку Рада адвокатів України розʼяснила рішенням від 07.06.2024 №22.
Зокрема, РАУ звернула увагу, невиконання адвокатом вимог за встановленим Порядком за звітний календарний рік та попередні роки є самостійними триваючими дисциплінарними проступками до часу отримання електронних сертифікатів про підвищення кваліфікації.
Зазначені дисциплінарні проступки припиняються:
- з часу отримання електронного сертифіката про підвищення кваліфікації, що підтверджує виконання адвокатом встановлених вимог з підвищення професійного рівня або
- з часу притягнення винного у невиконанні обов’язку адвоката до дисциплінарної відповідальності.
Тож отримання сертифіката є підставою для відмови у відкритті дисциплінарного провадження або його закриття у разі, якщо таке дисциплінарне провадження відкрито.
У справі, що розглядалася, КДКА Полтавської області притягнула адвоката до відповідальності через триваючий проступок – непідвищення професійного рівня та застосувала до нього дисциплінарне стягнення у вигляді попередження. Вища школа адвокатури оскаржила це рішення до ВКДКА.
Адвокат в ході дисциплінарного провадження пройшов спеціальні тестування у ВША та отримав електронні сертифікати. Тож, пославшись на рішення РАУ від 07.06.2024 №22, ВКДКА скасувала рішення КДКА Полтавської області та ухвалила нове рішення – про закриття дисциплінарного провадження.
24.02.2025