Олександр Дроздов розповів про вплив судової практики на гарантії адвокатської діяльності

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

Konference_Advokatura18Від позиції новоствореного в Україні Верховного Суду багато в чому буде залежати якість правозастосовної практики з питань дотримання гарантій адвокатської діяльності і, як наслідок, стан дотримання прав людини.

На цьому під час свого виступу на міжнародній конференції «Адвокатура – інститут збереження демократії і гарантія прав людини», організованій Національною асоціацією адвокатів України, наголосив голова ВКДКА Олександр Дроздов.

Він зауважив, що зростання тиску на адвокатуру, що спостерігається останнім часом, порушення прав адвокатів та гарантій їх діяльності загрожує погіршенням стану дотримання прав людини в Україні. На питаннях пошуку шляхів подолання зазначених вкрай негативних тенденцій загальнонаціонального масштабу він і зосередив увагу в ході виступу.

Згідно зі статтею 17 Закону «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди повинні застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Враховуючи, що Україна визнає юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції, то застосування судами цієї Конвенції має здійснюватися з урахуванням практики ЄСПЛ не тільки щодо України, а й щодо інших держав. Таким чином одним з факторів дотримання гарантій адвокатської діяльності є забезпечення відповідності положень національного законодавства з питань адвокатури та адвокатської діяльності вимогам міжнародних документів. У зв’язку з цим О.Дроздов навів ключові рішення Страсбурзького суду, а також висловлені ним правові висновки, які мають бути критеріями правомірного застосування положень національного законодавства у сфері адвокатської діяльності.

На погляд глави ВКДКА, одним з головних факторів дотримання гарантій адвокатської діяльності має бути врахування в адміністративній та судовій практиці наведених міжнародних документів та практики Європейського суду з прав людини.

«Саме від позиції новоствореного в Україні Верховного Суду багато у чому буде залежати якість правозастосовної практики з питань дотримання гарантій адвокатської діяльності», – зазначив О.Дроздов. – Проте, ми вже маємо рішення Верховного Суду, які викликають неабияку стурбованість в усієї адвокатської спільноти».

Як приклад він, зокрема, навів рішення Верховного Суду у справі № 462/9002/14-ц, яке фактично поставило поза законом гонорар успіху адвоката, а також нагадав світовий досвід і перспективи законодавчого врегулювання в Україні даного питання.

Також він нагадав випадок в Одесі, коли окремі судді намагалися допитати у судовому процесі адвокатів з питаньадвокатського самоврядування в аспекті здійснення дисциплінарного провадження КДКА та ВКДКА. «Рада адвокатів України доволі швидко відреагувала на це та ухвалила рішення № 86 щодо забезпечення таємниці нарадчої кімнати.

Повністю зі змістом виступу голови ВКДКА Олександра Дроздова на міжнародній конференції «Адвокатура – інститут збереження демократії і гарантія прав людини» можна ознайомитися за посиланням.