Новини

Print This Post

3602

Парламент має поновити правову визначеність у питанні переліку суб’єктів декларування для цілей фінансового контролю, аби припинити довільне тлумачення чиновниками НАЗК норм Закону «Про запобігання корупції» та спроби поширити обов’язок декларування на адвокатів.

Про необхідність підтримки відповідного законопроекту № 3602 від 05.06.2020 (який за наявною інформацією має розглядатися у сесійній залі ВР 19 листопада), заявив голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сергій Вилков під час онлайн-засідання Ради адвокатів України.

Захід, який проходив 17 листопада, був присвячений 9-й річниці створення Національної асоціації адвокатів України. Тож С.Вилков принагідно привітав усіх з днем народження НААУ на подякував адвокатам України, а також представникам органів адвокатського самоврядування за щоденну працю.

Очільник ВКДКА розповів, що дисциплінарні палати КДКА регіонів та члени ВКДКА в 2021 році зіткнулися із свавіллям, що чинять представники НАЗК, які тлумачать свій профільний закон проти органів адвокатського самоврядування.

Нагадаємо, навесні цього року НАЗК за підписом керівника юридичного управління надіслало лист, в якому, усупереч первинній позиції відомства, давалося тлумачення ст.3 закону «Про запобігання корупції» в частині розуміння кола «осіб, які для цілей цього закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». З нового тлумачення випливало, що дисциплінарні органи, оскільки вони створюються та діють з метою реалізації публічно-правових функцій, є суб’єктами декларування. Тож до адвокатів почали надходити звернення з НАЗК з відповідними вимогами.

С.Вилков згадав один із ключових принципів інституту, закріплений у ст. 5 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», за яким адвокатура є незалежною від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб. Він висловив подяку заступнику голови Комітету ВР з питань антикорупційної політики Галині Янченко, яка послідовно відстоює цей принцип та активно підтримує проект №3602 «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо уточнення переліку суб’єктів декларування для цілей фінансового контролю». Документ доопрацьовувався комітетом і нещодавно був рекомендований для ухвалення в цілому як закон.

Також очільник ВКДКА повідомив, що адміністративні суди почали ухвалювати рішення на користь адвокатів у цьому питанні і визнавати дії представників НАЗК протиправними. Тому для уникнення накопичення у судах справ з надуманими претензіями до інституту адвокатури, цю проблематику слід якнайшвидше вирішити та зрештою забезпечити правову визначеність.

За внесеною С.Вилковим пропозицією, Рада адвокатів України ухвалила рішення звернутися до Верховної Ради із закликом підтримати проект №3602.