Рішення ВКДКА № ХІІ-001/2023 від 28.12.2023 року за клопотанням адвоката щодо зупинення дії рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області у складі дисциплінарної палати № 208/2023 від 19.12.2023 року про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № ХІІ-001/2023

28 грудня 2023 року
м. Київ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., секретаря засідання Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Клечановської Ю.І., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Василевської О.А., Котелевської К.В., Темнохудової З.В., Прокопчука О.М., Мягкого А.В., Приходька О.І., Чернобай Н.Б., Ульчака Б.І., Одновола В.К., Подольної Т.А., Притули О.Б., Соботника В.Й., Дуліч Т.В., Пшеничного О.Л., Волчо В.В., Тарасової А.М., Дімчогло М.І., Дроботущенко Т.О., Усманова М.А., розглянувши у відкритому засіданні, дистанційно – в режимі відеоконференції, клопотання адвоката Особа_1 щодо зупинення дії рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області у складі дисциплінарної палати № 208/2023 від 19.12.2023 року про притягнення адвоката Особа_1 до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України, –

ВСТАНОВИЛА:

Короткий виклад позиції Скаржника та доводів клопотання

  1. 27.12.2023 року за вхід. № 20584 на електронну адресу Вищої Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (далі – ВКДКА) надійшло клопотання адвоката Особа_1, підписане електронним цифровим підписом, щодо зупинення дії рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області (далі – КДКА Київської області) у складі дисциплінарної палати від 19.12.2023 року № 208/2023 про притягнення адвоката Особа_1 до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України
  2. В обґрунтування клопотання адвокат зазначає, що невжиття заходів забезпечення розгляду його скарги на рішення КДКА Київської області шляхом зупинення його дії, призведе до непоправних наслідків для нього особисто та інтересів його клієнтів. Адвокат посилається на те, що на його утриманні перебуває малолітня дитина. Здійснення адвокатської діяльності є єдиним джерелом його доходів і позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю вже зараз позбавляє його сім’ю єдиного джерела отримання засобів існування.
  3. Адвокат зазначає, що продовження дії оскаржуваного рішення у найближчому майбутньому призведе до порушення права на ефективний захист та вільний вибір захисника двох його клієнтів, які потребують захисту у кримінальних провадженнях, розгляд яких призначено на 28.12.2023 року та 15.01.2024 року.
  4. Також адвокат зазначає, що було допущено грубе порушення процедури притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
  5. Скаржник просить вжити заходи забезпечення розгляду скарги на рішення КДКА Київської області у складі дисциплінарної палати № 208/2023 від 19.12.2023 року шляхом зупинення його дії.

Нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню

  1. Відповідно до ст. 60-1 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30 серпня 2014 року № 120, із змінами та доповненнями, ВКДКА, за обґрунтованим письмовим клопотанням адвоката, може вжити заходи забезпечення розгляду скарги у ВКДКА на рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю.
  2. Забезпечення заходів розгляду скарги допускається під час її розгляду ВКДКА, якщо невжиття такого заходу може істотно ускладнити чи унеможливити поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів адвоката, чи його клієнтів.
  3. Скарга може бути забезпечена шляхом зупинення дії рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю до прийняття рішення ВКДКА за результатом розгляду такої скарги.
  4. За результатом розгляду клопотання адвоката про зупинення дії рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або за ініціативою Вищої кваліфікаційно – дисциплінарної комісії адвокатури, остання, приймає рішення про зупинення дії рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або про відмову у зупиненні дії рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
  5. Згідно із п. 3.50 Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 4-5 липня 2014 року № 78, із наступними змінами, ВКДКА, за результатами розгляду клопотання адвоката або за своєї ініціативи, може вжити заходи забезпечення розгляду скарги у ВКДКА на рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю шляхом прийняття рішення про зупинення дії рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури до прийняття рішення ВКДКА за результатом розгляду такої скарги.

Мотиви та висновки ВКДКА

  1. ВКДКА, проаналізувавши клопотання адвоката Особа_1 щодо зупинення дії рішення КДКА Київської області у складі дисциплінарної палати № 208/2023 від 19.12.2023 року, робить висновок, що воно є необґрунтованим та не містить доказів того, що в даному випадку невжиття заходів забезпечення скарги може істотно ускладнити чи унеможливити поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів адвоката чи його клієнтів.
  2. Зазначивши в обґрунтування свого клопотання, що на його утриманні перебуває малолітня дитина і позбавлення його права на заняття адвокатською діяльністю вже зараз позбавляє його сім’ю єдиного джерела отримання засобів існування – адвокат не надав будь-яких доказів на підтвердження вказаних обставин, крім свідоцтва про народження сина.
  3. Факт неможливості здійснювати адвокатську діяльність Особа_1 через позбавлення права на таку діяльності, не позбавляє його права здійснювати юридичну чи іншу, не заборонену законом діяльність, у передбачених законом формах та допустимих законами способах, оскільки гарантоване ст. 43 Конституцією України право на працю у Особа_1 існує.
  4. Також ВКДКА зазначає, що будь-яка адвокатська діяльність передбачає наявність у адвоката клієнтів. Захист та представництво інтересів клієнта – першочергове завдання адвоката. У зв’язку з цим, вжиття заходів забезпечення скарги не може відбуватись лише за наявності вищевикладених обставин.
  5. Окрім того, кожен є вільним у виборі захисника своїх прав, і йому таке право гарантується ст. 59 Конституції України. Тому, варто зазначити, що в такому випадку право клієнта на професійну правничу допомогу не порушується, адже останній може залучити до участі у справі за власним вибором іншого адвоката.
  6. З копій ордерів на надання правничої допомоги, які надані Особа_1, вбачається, що вони видані адвокату Особа_1 «Адвокатським об’єднанням «Особа_2», що свідчить про можливість надання правничої допомоги клієнтам іншими адвокатами – учасниками адвокатського об’єднання.
  7. Будь-яких відомостей, що договори про надання правничої допомоги з вказаними клієнтами укладені особисто адвокатом Особа_1, адвокатом не надано.
  8. Забезпечення заходів розгляду скарги застосовуються для гарантування виконання рішення ВКДКА, тобто недопустимості завдання адвокатові непоправної шкоди, що може призвести до неможливості поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів адвоката, чи його клієнтів, в майбутньому. При цьому, саме адвокат повинен навести докази для вжиття заходів забезпечення розгляду скарги.
  9. При розгляді клопотання про забезпечення розгляду скарги ВКДКА враховує, що у кожному випадку необхідно встановити наявність обставин, передбачених Положенням, і провести оцінку доводів, викладених у клопотанні та доказів, доданих до нього.
  10. З аналізу клопотання Скаржника, не вбачається існування підстав для істотного ускладнення чи унеможливлення поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів адвоката чи його клієнтів.
  11. Посилання адвоката на наявність грубих порушень процедури притягнення його до дисциплінарної відповідальності не є підставою для задоволення даного клопотання, оскільки вони мають бути розглянуті під час прийняття рішення по скарзі на рішення КДКА регіону.
  12. Розглянувши клопотання, заслухавши доповідача – члена ВКДКА Особа_3, інших учасників засідання, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія, керуючись п. 3.50 Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, ст. 60-1 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», –
ВИРІШИЛА:
  1. Відмовити адвокату Особа_1 в зупиненні дії рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області у складі дисциплінарної палати № 208/2023 від 19.12.2023 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України.

Відповідно до ч. 7 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                     С.В. Вилков

Секретар засідання Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                     Ю.І. Клечановська