Розгляд резонансних справ ВКДКА під час травневого засідання – члени комісії відстояли права адвокатів представників органів адвокатського самоврядування, скасувавши рішення дисциплінарних палат регіональних КДКА

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

29-30 травня 2014 року відбулося чергове засідання ВКДКА під головуванням Валентина Загарія, який повернувся до виконання своїх обов’язків з 30 квітня 2014 року, про що раніше повідомлялося на офіційному ресурсі Комісії.

За результатами проведеного засідання ВКДКА з 49 включених до порядку денного питань прийнято 37 рішень, розгляд 6 скарг відкладено до наступного засідання Комісії, з 6-ти питань прийнято протокольні рішення.

Порядок денний засідання включав низку резонансних питань, які були пов’язані з притягненням адвокатів до дисциплінарної відповідальності, в зв’язку з невиконанням ними обов’язків члена органа адвокатського самоврядування.

Зокрема, рішенням дисциплінарної палати КДКА Харківської області від 24 грудня 2013 року притягнуто до дисциплінарної відповідальності голову дисциплінарної палати однієї з регіональних КДКА та застосовано до нього дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на 2 місяці за вчинення грубого одноразового порушення статті 12 Правил адвокатської етики. Згаданим рішенням дисциплінарної палати КДКА Харківської області встановлено, що голова дисциплінарної палати іншої регіональної КДКА (далі ОСОБА_1) особисто провів перевірку викладених у скарзі відомостей про дисциплінарний проступок адвоката (ОСОБА_2) та не встановив статус ОСОБИ_2 (на момент розгляду скарги  ОСОБА_2 була членом Ревізійної комісії адвокатів регіону), що призвело до невиконання ним пункту 4.4. Регламенту КДКА регіону, і, відповідно порушення статті 12 Правил адвокатської етики. В своїх поясненнях ОСОБА_1 виклав хронологію проведення перевірки матеріалів скарги щодо ОСОБИ_2, відзначивши, що підстав для порушення дисциплінарної справи не було виявлено, а також додав, що йому було відомо про приналежність ОСОБИ_2 до органів адвокатського самоврядування, в голосуванні при прийнятті рішення участі не брав.

В ході обговорення члени ВКДКА дійшли висновку, що рішення КДКА Харківської  області від 24 грудня 2013 року повинно бути скасоване, а дисциплінарна справа закрита, оскільки ОСОБА_1 допустилася зазначених порушень у результаті виконання ним посадових обов’язків члена органу адвокатського самоврядування, що не може бути підставою для притягнення його до відповідальності як адвоката за порушення правил адвокатської етики.

Окрім того, під час засідання ВКДКА було розглянуто дві скарги від колег по роботі в Комісії – Удовиченка С.В. та Левчук Т.М., які оскаржували рішення регіональних КДКА, прийняття яких пов’язано з їх неучастю в окремих засіданнях ВКДКА.

Рішенням КДКА Закарпатської області адвоката Удовиченка С.В. було притягнуто до дисциплінарної відповідальності та застосовано до нього дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на шість місяців. Підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності було те, що член ВКДКА Удовиченко С.В. не з’являвся на засідання Комісії, які відбулись у листопаді та грудні 2012 р. Заслухавши доповідача у справі та пана Удовиченка С.В., ВКДКА прийняла нове рішення, яким закрила провадження у дисциплінарній справі відносно адвоката Удовиченка С.В., оскільки в матеріалах дисциплінарної справи були відсутні достовірні докази щодо його повідомлення про засідання. Одразу після оголошення рішення пан Удовиченко С.В. долучився до участі в засіданні ВКДКА як член Комісії, представник від Рівненської області.

Також рішенням ВКДКА було скасовано рішення дисциплінарної палати КДКА м. Києва про порушення дисциплінарної справи та закрито провадження відносно адвоката Левчук Т.М., представника в Комісії від Житомирської області.

Відзначимо, що в рішенні КДКА м. Києва встановлено, що член ВКДКА Левчук Т.М. не брала участь у засіданнях, які відбулися у листопаді, грудні 2012 р. та січні, березні 2013 р., у зв’язку з чим, за висновком регіональної КДКА,  вона порушила статтю 63 Правил адвокатської етики  (2012 р.) та пункт 3.10.2 Регламенту ВКДКА. У свою чергу ВКДКА встановила, що в скарзі на дії пані Левчук Т.М., яка була предметом розгляду на засіданні дисциплінарної палати КДКА регіону, міститься інформація про її відсутність на засіданнях тільки у листопаді та грудні 2012 року. Натомість, КДКА під час проведення перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката з’ясувала обставини про відсутність Левчук Т.М. також у січні та березні 2013 року, чим вийшла за межі повноважень, оскільки повинна розглядати скаргу на дії адвокатів в межах її доводів. Більше того, ВКДКА дійшла висновку, що в матеріалах цієї дисциплінарної справи були відсутні достовірні докази щодо повідомлення пані Левчук Т.М. про засідання Комісії, які відбулися у листопаді та грудні 2012 року.

Завершуючи засідання, Голова ВКДКА Валентин Загарія відзначив: «Після всіх буремних подій у державі в цілому, та в адвокатському середовищі зокрема, Комісія повинна ініціювати  встановлення здорової атмосфери в діяльності адвокатів та докладати максимум зусиль, щоб адвокати відчували себе захищеними».

Наступне засідання ВКДКА відбудеться наприкінці червня 2014 року, дата проведення заходу буде опублікована на офіційному ресурсі Комісії.